Osmanlıca kitaplar artık dijital

Osmanlıca kitaplar artık bilgisayar ortamında okuyucuyla buluşacak. Türkiye’nin ilk sayısal kütüphanesi IRCICA Farabi Kütüphanesi yeni bir sistem hayata geçirdi. Sistemin adı ‘Osmanlıca OCR’.

Peki nedir bu OCR sistemi? Kütüphanede yer alan eserler en ince ayrıntısıyla taranıyor. Kitapların içerikleri bilgisayara yükleniyor. Kütüphaneye üye okuyucu ise istediği kitabı istediği dilde bilgisayar ortamında dinleyebiliyor.

Osmanlıca Metinler Bilgisayar Ortamında Sesli Olacak: Osmanlıca OCR, okuyuculara Osmanlıca eserleri Türkçe ve farklı dillerde dinleme imkânı sunacak. Osmanlıca OCR’ı tamamlamak üzere olduklarını söyleyen IRCICA Genel Direktörü Halit Eren proje üzerinde 6 yıldır çalıştıklarını belirtti. Eren, Osmanlıca metinlerin, 2 ay içerisinde tamamlanacağı ve okuyucuyla sesli dijital ortamda buluşacağı müjdesini verdi.

Türkiye'nin İlk Sayısal Kütüphanesi : IRCICA Sayısal Farabi Kütüphanesi: Web tabanlı sayısal bir kütüphane olan IRCICA Farabi, 2008 yılında uzman bir kadro ile oluşturuldu.

Kütüphane sadece Türkiye'nin değil tüm İslâm coğrafyasının kültür hazinesine ev sahipliği yapıyor. IRCICA kütüphanesinde 148 farklı dilde İslam medeniyetiyle ilgili tarih, coğrafya, bilim, sanat, mimarlık, din, edebiyat gibi konularda 80 bin kitap yer alıyor.

Osmanlıca metinlerin yer aldığı ‘Osmanlıca OCR’ ise 2 ay içerisinde okuyucularla buluşacak.

Okuyucu kütüphaneye internet üzerinden ücretsiz üye olarak bu hizmetten faydalanabilecek.